reklama

Logo alebo štátny znak?

Nové logo hokejovej reprezentácie vyvoláva množstvo polemík. Môže či nemôže byť na národných dresoch? Nazrieť na problematiku môžeme z dvoch hľadísk, z legislatívneho a heraldického...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (75)

Obe však ponúkajú rovnakú odpoveď – takéto logo v žiadnom prípade nemôže byť na prsiach našich hokejových reprezentantov.

Slovenská legislatíva

Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní (Zákon č. 63/1993 Z. z.) hovorí jasne: Štátny znak používajú na svoje označenie fyzické a právnické osoby, ktoré reprezentujú Slovenskú republiku na oficiálnych medzinárodných podujatiach (§ 3 ods. 3). Ale čo keby bol štátny znak umiestnený na drese, ale na menej viditeľnom mieste a na najčestnejšej pozícií, na hrudi, bude logo? V takom prípade by zodpovední zrejme obišli zákon, ale jednoznačne by šlo o znevažovanie štátneho symbolu. Prečo? Nuž štátny znak nemôže byť zobrazený ako menejcenný, druhoradý – ani v prítomnosti symbolu inej krajiny, mesta, Európskej únie a ani nijakej inej právnickej či fyzickej osoby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štátna symbolika

V prvom rade si musíme uvedomiť, že štátny znak (erb) patrí medzi štátne symboly a je rovnocennou súčasťou štátnej symboliky, medzi ktoré patrí štátna vlajka, štátna hymna a štátna pečať. Predstavme si, že pri víťazstve našich hokejistov by hrala hymna s pozmenenými slovami, alebo by viala vlajka, kde by namiesto červeného pruhu bol pruh ružový. Nepredstaviteľné všakže. No z heraldického pohľadu presne to spravil Slovenský zväz ľadového hokeja.

Prečo je kanadské a švédske logo v poriadku a slovenské nie?

Autor loga Peter Kačenka vraví, že jeho zámerom bolo dostať do loga hokejový prvok tak, ako to poznáme z hokejových dresov iných krajín. „Tak sme sa rozhodli, že najlepšou cestou bude to, čo má Kanada. Je to cesta, v ktorej sa štátny znak nedehonestuje, len dopĺňa.“ (cit. z: https://dennikn.sk/1235790/logo-miesto-statneho-znaku-maju-na-hokejovych-dresoch-aj-ine-krajiny-u-nas-hrnko-hrozi-skrtnutim-dotacie/)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Peter Kačenka bohužiaľ vôbec nechápe podstatu. Kanadský štátny znak je pomerne zložitý heraldický výtvor a jeho štít, okrem troch javorových listov vyrastajúcich z jednej stonky, obsahuje oveľa viac erbových figúr a znamení. Logo na kanadských dresoch obsahuje jeden javorový list v ktorom je vyobrazený hokejista. Nespĺňa základnú definíciu erbu, teda že ide o znamenie v štíte a svojim poňatím nekopíruje ani neimituje štátny znak. A to je zásadný rozdiel. Použitie javorového listu ako symbolu krajiny, navyše v úplne odlišnej štylizácií nie je a nemôže byť doplnkom štátneho znaku. Toto tvrdenie pána Kačenku je úplne scestné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Taký istý prípad je vo Švédsku alebo Veľkej Británii (ako krajiny s veľkou a dávnou heraldickou tradíciou). Britskí hokejisti majú na dresoch leva štylizovaného v národných farbách. Logo neobsahuje ani štít, ani žiadne iné symboly zo štátneho erbu. Na rozdiel od týchto, logo SZĽH tvorí štít, v ktorom je umiestnený dvojkríž a farby sú totožné s vyobrazením štátneho znaku. Len trojvršie je nahradené hokejkami – ide teda o očividnú imitáciu štátneho znaku Slovenskej republiky – na rozdiel od Kanady, Švédska, Veľkej Británie a ďalších. To, že tieto štáty majú odlišnú legislatívu, ktorá umožňuje umiestniť na dresy logo, je tiež podstatný fakt.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo na záver?

Je počudovania hodné, že práve v tomto roku, keď si pripomíname 100. výročie vzniku Československa a 25. výročie samostatnej Slovenskej republiky, prichádza snaha odstrániť štátny symbol z národných dresov. Namiesto toho, aby sme sa pred svetom reprezentovali svojou históriou, tradíciou a národnými symbolmi, hľadáme inú cestu – cestu napodobňovania iných krajín. Nuž ako sa to dá inak nazvať, keď SZĽH argumentuje tým, že ide o svetový trend. Máme svoj krásny štátny erb, ktorého symbolika siaha až do konca 12. storočia (kde bola vtedy Kanada?). Nepodareným napodobňovaním zahraničia nebudeme ani originálni, a ani neurobíme dieru do sveta. Štátny znak, rovnako ako hymna a vlajka, reprezentuje nás všetkých. Možno je na čase, aby sme si uvedomili, že ak chceme mať rešpekt vo svete, musíme ho mať najprv sami k sebe a prezentovať sa tým, čo je pre nás prirodzené, s čím sa vieme stotožniť a identifikovať...

Pozn. Ako absolvent archívnictva mám za sebou štátnice z pomocných vied historických, medzi ktoré patrí aj heraldika. Bol som kolegom a popritom aj žiakom dr. Ladislava Vrteľa – popredného heraldika a autora Štátneho znaku Slovenskej republiky.

Štefan Hrivňák

Štefan Hrivňák

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Dum Spiro, spero. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu